Bilim ve Bilgi

1 beğenilme 0 beğenilmeme
37 okuma
29 Ağustos 2017 Genel Durumlar kategorisinde Karga Psikolojik Vaka (7,396 puan) yazdı
Son zamanlarda sıkça karşılaştığım ilginç bir durum var. Bir çok insan bilimi bilgi ile karıştırıyor. Ve durmadan "bilim değişir, bilim değişkendir" gibi sözlerin arkasına sığınıyorlar. Hatta bunlara bir çok örnek veriyorlar. Efendim, Newton öyle demişti, ama sonra Einstein böyle dedi. Şimdi de kuantum mekaniği çıktı. Ve daha bir çok konuda benzer karşılaştırmalar.

Öncelikle değişen bilim veya bilimsel yöntem değil, bilgidir. Bilimi dogmatik inançlardan ayıran özelliği de zaten bu kısımda yatar. Dogmatik inançlarda bilgi değişmez. Ama bilimde değişir. Çünkü bilim, bilgi temelli değil, yöntem temellidir. Bu yöntemlerde çok zor değil, ilkokul öğrencinin bile anlayabileceği kadar basittir. Gözlem, deney, ölçülebilirlik.

Peki insanların bilim ile bilgiyi karıştırmalarının sebebi ne olabilir? Bilim denince neden iki adım uzak durma dürtüsü hissederler? Acaba bütün eğitim/öğretim hayatı boyunca derslerden kaçmak isteyen öğrenci psikolojisinin bir devamı mıdır? Yoksa anlayamayacağı kompleksinin bir ürünü müdür? Soru sormak, merak etmek istememek midir?

"Ben bunu böyle kabul ettim, üstünde daha da düşünemem. Zaten bana da öbür dünyaya da faydası yok." demenin bir başka yöntemimidir bilimi kötülemeye çalışmak.

Fakat yine tespit ettiğim bir başka konu var ki, ne zaman insanların başı sağlıkla derde girse kendilerini bilimin kollarına atarlar, ne zaman biraz para bulsalar altlarına son teknoloji araç çekerler, ne zaman soğukta üşüseler klimaları açarlar ama hiç bu değirmenin suyu nereden geliyor demezler. Kendileri insanlık yararına zerre gram bir bilgi bulamadıkları için de bilimi kötüleyip dururlar. Üstelik ne olduğunu dahi bilmeden.

Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili hikayeler

1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 72 okuma
1 Eylül 2017 Genel Durumlar kategorisinde Rakun Psikolojik Vaka (6,198 puan) yazdı
1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 6 okuma
30 Haziran 2017 Okul Ortamı kategorisinde Rakun Psikolojik Vaka (6,198 puan) yazdı
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 9 okuma
26 Temmuz 2017 Genel Durumlar kategorisinde Rakun Psikolojik Vaka (6,198 puan) yazdı
1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 14 okuma
12 Temmuz 2017 Kısa Devre kategorisinde Karga Psikolojik Vaka (7,396 puan) yazdı
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 18 okuma
14 Ağustos 2017 Anti Kişisel kategorisinde Karga Psikolojik Vaka (7,396 puan) yazdı
Yetersiz Bakiye; küçük kayıpların, başarısızlık hikayelerinin, ezik olayların kısacası tarihin ortanca çocuklarının sayfası. Tüm bunlara rağmen yıkılmamış, mutlu ve tüm başarısızlıklarını gülerek anlatabilen, tesellisi olan züğürtlerin sayfası. Biliyoruz ki sizin de başınızdan yüzlerce küçük başarısızlık, onlarca büyük başarısızlık ve bir kaç tane de iyice acınası olaylar geçmiştir. Siz de hikayenizi yazın. Beraber gülelim.
yetersiz bakiye
Anti kişisel gelişim sayfası.
...