Tesadüf ve kader

+1 oy
58 okuma
27 Ağustos 2017 Anti Kişisel kategorisinde Karga Ağır Vaka (8,330 puan) yazdı
Yaşadığımız toplumda, "Tesadüf" kelimesi hiç hoş karşılanmaz. Hatta çoğu kişinin "Hiç bir şey tesadüf değildir" şeklinde tuhaf bir inancı vardır. Öncelikle bir şeylerin tesadüfen mi yoksa sebep-sonuç şeklinde işleyen "nedensellik" gereği mi olduğunu inceleyelim.

Bu konuya ilginç bir örnekle başlamak istiyorum. Elimizde bir zar olsun ve bu zarı atalım. Diyelim ki 6 gelsin. Bütün girdileri (zarın atış hızı, hava şartları, zemin, çarpma hızı, vs vs) bilinmediğine (hesaplanamadığına) göre bu şimdilik rastgele gelmiş bir sonuç olsun. Bu zarı bir kez daha atalım. Yine 6 gelsin. Üçüncü kez atalım. Ve bakıyoruz yine 6 geldi.

Şimdi zarın hileli olmadığını bildiğimizi varsayarak bu zarın kaç kez daha 6 gelmesi lazım ki, bir sonraki atışımızında 6 geleceğine emin olalım. Yani soruyu şu şekilde sorayım eğer karışık geldiyse. Çok büyük bir kumar oynayacaksınız, elinizde ki tüm varlığı ya bir zar ya da diğer 5 zar sonucuna yatıracaksınız. Bu her attığınızda 6 gelen zarın (şu ana kadar her attığınızda) kaçıncı atışından sonra bütün mal varlığınızı 6 ya oynamaya (veya diğer beşine birden oynamaya) karar verirsiniz.

Örnek şunun içindi. Bizim tesadüf bulmadığımız olaylar hep tekrarlanan sandığımız olaylardır. Bu tekrarlı olayların temelinde ise sebebi sandığımız şeyler aslında zaman sıralamasından başka bir şey değildir. Yani, "Taşı bıraktım, taş düştü. Demek ki taşın düşmesinin sebebi, taşı bırakmamdı." Fakak mikro dünyaya gittikçe "zaman" işlememeye başlar, en azından bizim anladığımız şekilde işlememeye başlar. Olayların sırası kalktığında sebep-sonuç ilişkileri de kalkar. Kısacası Evrendeki her olay tesadüftür, çünkü tüm şartlar sağlansa bile aynı olay tekrarlanmaz. Aynı olay tekrarlanmıyorsa, girdileri bilmemiz bir işe yaramaz. Bütün girdileri hesaplayan bir makinemiz bile olsa, aynı olay tekrarlanmayacaktır. Her olay kendine özgüdür.

Yeterince deneme yaparsanız, bir gün bıraktığınız taş düşmeyecektir.

1 cevap

0 oy
28 Ağustos 2017 misafir cevapladı
Tesadufun anlamini yanlis bildigimi farkettim tesadufen;) ben tesadufleri olasiligi dusuk ve sasirtan seyler olarak hayal ediyormusum. O yuzden mi desem tesadufler tesaduf degilmis gibi gelir bana hep;d of cok tatli konustum gene. Kendimi laykliyorum. Cunku canim kendim;)
3 Ocak Hamdi yorumladı
Yeterince deneme yapıp ta taşı düşmeyen birisini hatırlıyor musunuz?
Veya, "yeterince deneme"den kastınız nedir, sonsuzdan bir önceki mi?...

İlgili hikayeler

+1 oy
0 cevap 20 okuma
2 Ağustos 2017 Anti Kişisel kategorisinde Karga Ağır Vaka (8,330 puan) yazdı
+1 oy
0 cevap 15 okuma
9 Temmuz 2017 Anti Kişisel kategorisinde Karga Ağır Vaka (8,330 puan) yazdı
+1 oy
1 cevap 41 okuma
31 Ağustos 2017 Eğlence Felaketleri kategorisinde Karga Ağır Vaka (8,330 puan) yazdı
+1 oy
0 cevap 38 okuma
29 Ağustos 2017 Genel Durumlar kategorisinde Karga Ağır Vaka (8,330 puan) yazdı
+1 oy
1 cevap 27 okuma
11 Ağustos 2017 Tarihin Tozu kategorisinde Karga Ağır Vaka (8,330 puan) yazdı
Yetersiz Bakiye; küçük kayıpların, başarısızlık hikayelerinin, ezik olayların kısacası tarihin ortanca çocuklarının sayfası. Tüm bunlara rağmen yıkılmamış, mutlu ve tüm başarısızlıklarını gülerek anlatabilen, tesellisi olan züğürtlerin sayfası. Biliyoruz ki sizin de başınızdan yüzlerce küçük başarısızlık, onlarca büyük başarısızlık ve bir kaç tane de iyice acınası olaylar geçmiştir. Siz de hikayenizi yazın. Beraber gülelim.
yetersiz bakiye
Anti kişisel gelişim sayfası.
...