Cinsel Organ İsimleri

1 beğenilme 0 beğenilmeme
4 okuma
11 Ağustos Genel Durumlar kategorisinde seyyah Vasati Üye (820 puan) yazdı
Şu cinsel organ isimleri saçmalığı nedir böyle? Cinsellik resmen toplum olarak sergilediğimiz utancın çocuklara aktarım aracına dönüşmüş. Çocuk penisini veya vajinasını göstererek anne ve babasına soruyor, "Bunun adı ne?" Verilen cevaplar o kadar utanç dolu ki, sanki sevimli bir isim takarmış gibi düşünüp, utanç içinde bişeyler uydurma saçmalığı. İnternette bulunan isimlere bakınca toplum olarak utanç tablosunu görebiliyoruz:

Penis için; pipi, çük, bülük, dalga, orası

Vajina için; kuku, pıtık, fintoş, şeftali, orası,


Ne şekilde konuşmak gerekir?

Çocuğunuza vücudun kısımlarına (genital bölge dahil) verilen terimsel sözcükleri öğretin. Bu bilgiyi ne kadar erken öğretirseniz, o kadar iyi olur denilebilir. Örneğin çocuğunuza banyo yaptırırken veya onun altını değiştirirken, vücudunun kısımlarını isimlendirin (“Bu senin burnun, bu göbeğin, bu da penisin/vajinan” gibi). Terimlerin kullanılması bazı vücut kısımlarına sevimli isimler takılırken, diğer kısımlara takmamanın yarattığı kafa karışıklığını ortadan kaldıracaktır. Örneğin, Türkçe’de erkek çocuğun cinsel organı için ‘pipi’ sözcüğü kullanılırken, kız çocuğun cinsel organı için uygun kültürel bir sözcük yoktur. Dolayısıyla kızların cinsel organı başka objelere benzetilerek, veya hiç bahsedilmeyerek, kız çocuklarda değersizlik, kendi özelliklerinin tanınmaması gibi hisler erken yaşta aşılanmaktadır.

Ayrıca terimleri, diğer bir deyişle doğru sözcükleri, kullanmak hem ebeveynlerin hem de çocukların yaşadığı gerginliği, utanma-sıkılmaları azaltması açısından faydalı olacaktır.

Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili hikayeler

2 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 5 okuma
3 gün önce Genel Durumlar kategorisinde seyyah Vasati Üye (820 puan) yazdı
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 6 okuma
8 Ağustos Genel Durumlar kategorisinde Rakun Psikolojik Vaka (5,462 puan) yazdı
2 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 6 okuma
2 Ağustos Genel Durumlar kategorisinde seyyah Vasati Üye (820 puan) yazdı
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 5 okuma
26 Temmuz Genel Durumlar kategorisinde Rakun Psikolojik Vaka (5,462 puan) yazdı
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 21 okuma
21 Temmuz Genel Durumlar kategorisinde Rakun Psikolojik Vaka (5,462 puan) yazdı
Yetersiz Bakiye; küçük kayıpların, başarısızlık hikayelerinin, ezik olayların kısacası tarihin ortanca çocuklarının sayfası. Tüm bunlara rağmen yıkılmamış, mutlu ve tüm başarısızlıklarını gülerek anlatabilen, tesellisi olan züğürtlerin sayfası. Biliyoruz ki sizin de başınızdan yüzlerce küçük başarısızlık, onlarca büyük başarısızlık ve bir kaç tane de iyice acınası olaylar geçmiştir. Siz de hikayenizi yazın. Beraber gülelim.
yetersiz bakiye
Anti kişisel gelişim sayfası.
...