Şiddet

2 beğenilme 0 beğenilmeme
23 okuma
2 Ağustos 2017 Genel Durumlar kategorisinde yetersiz Vasati Üye (860 puan) yazdı
2 Ağustos 2017 yetersiz düzenledi
Bu konuya, 'kadına veya erkeğe şiddet' diye başlık atabilirdim ama sıkça duyduğumuz 'kadına şiddet' ifadesiyle, kadınların savunmasız ve zayıf oluşlarını bilinç altına yerleştiren zihniyete destek olmayacağım. Şiddetin cinsiyet veya yaş ayrımcılığı olmadığını ve aslında kadınların savunmasız ve zayıf olmadıklarını söyleyerek örnek haberlere geçiyorum:

1- İhbar üzerine bir eve gelen polisler sarhoş bir kadının kocasına şiddet uyguladığını gördü. Alkol bağımlısı olduğu tespit edilen bayanın eşine saldırdığı, tırnaklarıyla yaraladığı görüntülendi. Şiddete maruz kalan koca ise "Karım içip içip beni tartaklıyor." diye dert yandı. Polisler tarafından gözaltına alınan kadın karakola götürüldü. Şiddet gören koca ise koruma altına alındı.

2- Çin'in başkenti Pekin'de bir mahkeme, iki yıldır evli olduğu "eşinden dayak yiyen adamın" şikâyeti üzerine aile içi şiddet yasasını erkeğin lehine kullandı. İsmi verilmeyen adam, mayıs ve kasım aylarında iki defa karısının şiddetine maruz kaldığını açıkladı. Mağdur koca vücudundaki darp izlerini belgeleyen hastane raporlarını mahkemeye delil olarak sundu. Çiftin yeni doğan kızlarının da "aile içi şiddet" olayından olumsuz etkilendiğini öne süren adamın şikâyeti üzerine karısına, "Altı ay süreyle evi terk etme cezası ve kocasına 200 metreden fazla yaklaşma yasağı" getirildi.

3- Merkez Yüreğir İlçesi'nde oturan Hüseyin ile eşi Nuray ekonomik nedenlerle tartıştı. Tartışmanın büyümesi üzerine Nuray eline aldığı demir çubukla eşi Hüseyin'e vurdu. Başı yarılan ve elinden de yaralanan Hüseyin'i öfkeli eşinin elinden komşuları kurtardı. Başına 4 dikiş atılan Hüseyin taburcu edildi. Nuray ise, komşuların ihbarı üzerine harekete geçen polis ekiplerince 'aile içi şiddet' suçundan gözaltına alındı. Taburcu olduktan sonra eşinin gözaltında olduğunu öğrenen Hüseyin, karakola gidip, "Bir anlık öfkeyle vurdu, bizim aile içi meselemiz" diyerek şikayetçi olmadı. Nuray ise sevk edildiği nöbetçi mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Kayınvalide ise, Nuray'ın, oğluna, Hüseyin'e ve kendisine sürekli şiddet uyguladığını ileri sürerek "Bu kadın çok sinirli, her gün oğlumu dövüyor. Beni de dövüyor. O kadın bir gün bu adamı öldürecek" diye dert yandı.

4- Bir çiftlikte çobanlık yapan kocası İrfan'ı, kendisini terk etmek istediği için dövdüğü iddia edilen Ayşe hakkında 'basit yaralama' suçundan 1.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Çiftlikte çobanlık yapan 1 çocuk babası İrfan, eşiyle işe gitme konusunda tartıştıktan sonra "Seninle artık uğraşamayacağım. Memleketime gideceğim" diyerek evden çıktı. Eşinin işe gitmediği gibi evi de terk etmesine sinirlenen Ayşe, yerini öğrendiği İrfan'ın yanına gidip, "Sen niye çalışmıyorsun? Kafana göre işi bırakıp gidiyorsun. Biz ne yiyip, içeceğiz?" diye bağırdı. İddiaya göre öfkelenen Ayşe, yerden aldığı taşla kocasını darp etti. Öfkeli kadın, kendisine karşı koymaya çalışan kocasının sağ omzunu da ısırarak yaraladı. Araya girenler, İrfan'ı eşinin elinden güçlükle aldı.

5- Türkiye’nin ilk erkek sığınma evleri İstanbul ve İzmir’de hizmete girmiş durumda. 30 adamın kalacağı sığınma evinde erkeklerin kimlikleri gizli tutulacak. Sığınma evlerininse pencereleri parmaklıklı olacak. Bu iki kentte sığınma evi açılmasının nedeniyse bakanlığa en yoğun talebin bu kentlerden gelmesi. Bakanlık bürokratlarına, “Daha çok psikolojik şiddet görüyoruz” şikâyetini ileten erkeklerin en çok, “Yine mi iş bulamadın?”, “Ne biçim erkeksin!”, “Milletin kocaları eşine her şeyi alıyor” sözlerinden yakındığı belirtiliyor.

Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili hikayeler

1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 106 okuma
18 Eylül 2017 Genel Durumlar kategorisinde Rakun Psikolojik Vaka (6,198 puan) yazdı
1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 72 okuma
1 Eylül 2017 Genel Durumlar kategorisinde Rakun Psikolojik Vaka (6,198 puan) yazdı
1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 37 okuma
29 Ağustos 2017 Genel Durumlar kategorisinde Karga Psikolojik Vaka (7,396 puan) yazdı
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 40 okuma
27 Ağustos 2017 Genel Durumlar kategorisinde Rakun Psikolojik Vaka (6,198 puan) yazdı
2 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 10 okuma
15 Ağustos 2017 Genel Durumlar kategorisinde yetersiz Vasati Üye (860 puan) yazdı
Yetersiz Bakiye; küçük kayıpların, başarısızlık hikayelerinin, ezik olayların kısacası tarihin ortanca çocuklarının sayfası. Tüm bunlara rağmen yıkılmamış, mutlu ve tüm başarısızlıklarını gülerek anlatabilen, tesellisi olan züğürtlerin sayfası. Biliyoruz ki sizin de başınızdan yüzlerce küçük başarısızlık, onlarca büyük başarısızlık ve bir kaç tane de iyice acınası olaylar geçmiştir. Siz de hikayenizi yazın. Beraber gülelim.
yetersiz bakiye
Anti kişisel gelişim sayfası.
...