Evlilik Evcilleştirir

1 beğenilme 0 beğenilmeme
25 okuma
25 Temmuz 2017 Aşk - İlişkiler Alemi kategorisinde Karga Psikolojik Vaka (7,396 puan) yazdı
İnsanoğlu, cinselliğin gücünden yani şehvetten tarih boyunca ürkmüştür.

Bunun dizginlenmesi amaçlı tek eşliliğe yatay bir geçiş yapma sözleşmesi yani evlilik zorunluluk haline getirilmiş, yasalar ve din de bu kurguyu tamamlamıştır.

İnsanoğlu, evlilikler ile şehveti ehlileştirme amacı güder, bunun sevgi kutbuna insanları yaklaştırması planlanmıştır, insanoğlu içindeki ‘’şehvetsiz sevgi’’ amacına yönlendirilir, tıpkı annesine, kız kardeşine hissettiği türden bir sevgi. Zira bu insana dinginlik verir ve bu kabul noktalarını esneterek insanın daha iyi bir köle olmasını sağlar.

Zira şehvet insana yön veren, insanı yönelten, insana amaç veren en büyük itici güçtür.
İnsan şehvetten korkutulur ki, sevgi fetişzmine çabucak entegre edilebilsin.

Sanat, bu sebeple şehvetin yanında yer alır.

Şehvete karşı, sevgiyi savunmak ve onu aşkla aynı kalıba indirgemek zamanımızın en büyük yanılgısıdır.

Tek eşliliğin sözleşmeye dökülmesi yani evlilik, başlı başına doğanın canlı türlerine yüklediği her türlü mücadeleye ters etki yapar ve evrimin tersine çalışmasına neden olur.

İnsanları, riske girmekten, gelişmekten alıkoyar, elinin altında sürekli çiftleşebileceği bir bireyin yasalarla yanımıza konulması asıl hapishane hayatıdır, köleliğinizin imzasının bir canlının üzerine atılmasıdır.

Sahip oldukları insana sahip olmaya başlar tarihsel materyalizm doktrinine göre, özel mülkiyet köleler yaratır, evlilikte insanlar arası bölgeler, sınırlar, zorunluluklar, sorumluluklar ve aidiyetler yaratılmasının belgelenmesidir.

Keza zembille inmeyen bu olayı bizler icat ettiğimize göre, acaba toplum baskısı olmasa evlilikler son bulur muydu?

1 cevap

0 beğenilme 1 beğenilmeme
17 Ağustos 2017 misafir cevapladı
Evlilik uremek icindir. Bu gerceklestiginde kadin ve bebek epeyce bir sure bakima muhtactir. Erkekte bu sirada fantazi dunyasinda gezinmemeli yasama destek olmalidir. Bakim ihtiyaclarini gormelidir. Bu acidan kendini gelistirmesi daha iyi olur. Bunlara odakli olmalidir erkek, sehvete degil. Zaten olgun bir erkegin yonelimi ve hevesi de bu yonde oluyor. Evlilik dogal bir surectir yani. Kimse kimseyi kafeslemiyor. Yazi sahibi boyle dusunuyorsa, o evrimini tamamlayamamis olabilir. Bu yazidaki argumanlari dogru kilmaz, her ne kadar cok dogru tespitlerde bulunuyormus gibi bir uslup kullanilmis olsa da... ergen bir zihniyet urunu oldugu acik...

Insanlarda ureme-gebelik-dogum-bakim surecinde erkek destegi cok onemlidir. Kediler gidip bir kosede dogurabilir ve yalniz kalmayi tercih edebilir. Yalniz biz kadinlar icin durum bu degil. Erkegiyle saglikli bir iliski kurmus ya da kurmaya calisan, hastalikli fikirlere ve sanrilara kapilmamis ya da kapilmaktan kacinan kadinlar mutlaka ama mutlaka kocasinin/sevgilisinin (her ne ise) doguma aktif katilimini ister! Tipki uremeye katilmis oldugu gibi ! Acidan basbas bagirirken elinin simsiki tutulmasini ister. Aralarda dinlenmek icin guclu bir omuza yaslanmak ister, bebek gelirken onu itmelidir biri, cesaretlendirmelidir. Cogu zaman dogurtulmalidir kadinlar! En iyi ebeler doktorlar bile bir kadina kocasinin bir bakisiyla verebilecegi cesareti veremezler. Kadin olum rakamlari dogal sartlardaki dogumlarda cok yuksektir! Kedilerde boyle degil. Birakalim da kediler yalniz baslarina dogursunlar.. ihtiyac duyanlari acil servislere dayaniyor. Nihayetinde onlarda epey akilli canlilar;)

Ayrica evlilik sehvet karsiti sefkati sembolize ediyormus gibi anlatilmis ama oyle degil. Psikanalize gore erkekler karisini bazen annesine benzetir sefkat guduleriyle yaklasimini arzularmis. Bazense sehvet duyar seks arzularmis. Ikisinin ayni anda bir arada olamamasi buyuk bir celiski yaratirmis erkekte daha cocukluktan itibaren.

Haa ama uremeyecekler de evlenmesin pek bir geregi yok buna katiliyorum. Evlilik cocuk icindir, bu net... ortada bir cocuk olacaksa da erkege sorumluluk yuklenmesi reddediliyorsa orda ciddi sikintili bir zihniyet vardir.

Kaldiki evlilikte tarihsel bir surece dayaniyor. Eskiden korunma yontemleri cok ilkeldi.cocuk olma olasiligi ise epey yuksekti. Bastan garantiye alinirdi isler sanirim o sebeple. Butun her sey olmasi gerektigi gibi ve mantikli yani.. evrime bir sey oldugu yok rahat olun. Daha ciddi sorunlar var. Istege bagli sezeryan mesela.. evrime ciddi etkisi olucaktir. Zaten bu anlasilmis olsa gerekir ki kisitlamalara gidildi bu konuda.

İlgili hikayeler

2 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 35 okuma
16 Haziran 2017 Aşk - İlişkiler Alemi kategorisinde Rakel Vasati Üye (530 puan) yazdı
2 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 15 okuma
16 Haziran 2017 Aşk - İlişkiler Alemi kategorisinde Karga Psikolojik Vaka (7,396 puan) yazdı
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 17 okuma
8 Temmuz 2017 Aşk - İlişkiler Alemi kategorisinde Bana Özel yazdı
1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 26 okuma
24 Haziran 2017 Aşk - İlişkiler Alemi kategorisinde Karga Psikolojik Vaka (7,396 puan) yazdı
2 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 14 okuma
9 Ağustos 2017 Tarihin Tozu kategorisinde Rakun Psikolojik Vaka (6,198 puan) yazdı
Yetersiz Bakiye; küçük kayıpların, başarısızlık hikayelerinin, ezik olayların kısacası tarihin ortanca çocuklarının sayfası. Tüm bunlara rağmen yıkılmamış, mutlu ve tüm başarısızlıklarını gülerek anlatabilen, tesellisi olan züğürtlerin sayfası. Biliyoruz ki sizin de başınızdan yüzlerce küçük başarısızlık, onlarca büyük başarısızlık ve bir kaç tane de iyice acınası olaylar geçmiştir. Siz de hikayenizi yazın. Beraber gülelim.
yetersiz bakiye
Anti kişisel gelişim sayfası.
...