Patates Devrimi

+1 oy
19 okuma
15 Temmuz 2017 Tarihin Tozu kategorisinde Karga Ağır Vaka (8,330 puan) yazdı
16 Temmuz 2017 Rakun düzenledi
Biliyorsunuz Amerika keşfedilene kadar hiç bir Asya, Avrupa ve Afrika ülkesi insanı patates yememiştir. Hatta keşfedildikten sonraki 100 yıl boyunca bile bu şansı elde edemeyecekler.

Ne oldu peki patates geldikten sonra? Tam bir kelebek etkisine örnektir. Patates insanların kolay ve ucuz doymasını sağlamaya başladı. Bu bir çok şeye daha çok vakit ayırmayı ardından da aydınlanma ve gelişmeye sebep oldu. Fransız İhtilalinin altında yatan sebeplerden birinin de patates olduğu gerçeğini buradan ilan edebiliriz.

Bununla birlikte küçükken seyrettiğim bir türk filmi geldi aklıma. Sanırım peygamber İbrahim'in hayatını anlatan bir filmdi. Filmin bir sahnesinde açlıktan ağlayan çocuklar annelerine yemeğin hazır olup olmadığını soruyorlar. Duruma şahit olan İbrahim'e ise anne şöyle cevap veriyordu. "Günlerdir suyun içinde taş kaynatıyorum çocuklarıma patates kaynattığımı söylüyorum, onları ancak bu şekilde umutlandırıp yaşam savaşlarını bırakmamalarını sağlıyorum"

Gerçi kadının kurduğu cümle bu kadar uzun ve güzel değildi ama zaten konumuzun asıl odak noktası olan patatesin o tarihlerde ortadoğuda olmadığını bilmeyen film senaristi, yapımcı ve yönetmenine bir şekilde laf göndermekti.

Asıl diyeceğim şudur, patates yerine çok daha ucuza ve hızlı bir şekilde üretilen bir besin yeni bir devrim yaratılmasında etkili olur mu? Yoksa günümüz ihtiyaçları doğrultusunda vaktimizi alan şeylerin karşılığında bir şey bulunması mı gerekir?

1 cevap

0 oy
16 Temmuz 2017 yetersiz Vasati Üye (1,295 puan) cevapladı
patates o kadar meşhur degil ki. Asıl olay mısırda, çünkü mitolojik bilgilerde bile mısırdan bahsediliyor, ama patatesi hiç duymadım.
16 Temmuz 2017 Karga Ağır Vaka (8,330 puan) yorumladı
Bizim buralarda meşhur oluyor.

İlgili hikayeler

+1 oy
0 cevap 110 okuma
14 Eylül 2017 Tarihin Tozu kategorisinde Karga Ağır Vaka (8,330 puan) yazdı
+1 oy
0 cevap 57 okuma
13 Eylül 2017 Tarihin Tozu kategorisinde Karga Ağır Vaka (8,330 puan) yazdı
+1 oy
1 cevap 27 okuma
11 Ağustos 2017 Tarihin Tozu kategorisinde Karga Ağır Vaka (8,330 puan) yazdı
+2 oy
0 cevap 14 okuma
9 Ağustos 2017 Tarihin Tozu kategorisinde Rakun Psikolojik Vaka (7,135 puan) yazdı
0 oy
0 cevap 21 okuma
23 Temmuz 2017 Tarihin Tozu kategorisinde Rakun Psikolojik Vaka (7,135 puan) yazdı
Yetersiz Bakiye; küçük kayıpların, başarısızlık hikayelerinin, ezik olayların kısacası tarihin ortanca çocuklarının sayfası. Tüm bunlara rağmen yıkılmamış, mutlu ve tüm başarısızlıklarını gülerek anlatabilen, tesellisi olan züğürtlerin sayfası. Biliyoruz ki sizin de başınızdan yüzlerce küçük başarısızlık, onlarca büyük başarısızlık ve bir kaç tane de iyice acınası olaylar geçmiştir. Siz de hikayenizi yazın. Beraber gülelim.
yetersiz bakiye
Anti kişisel gelişim sayfası.
...