Neden çok tanrı olamaz?

+1 oy
8 okuma
12 Temmuz 2017 Kısa Devre kategorisinde Karga Ağır Vaka (8,330 puan) yazdı
İlkokuldan beri "neden tek tanrıya inanıyoruz" sorusuna hep şu örnek verilirdi din hocaları tarafından. "Nasıl bir köyde iki muhtar olmazsa, bir ailede iki reis olmazsa veya bir ülkede iki başbakan olmazsa iki tanrı da olmaz. Çünkü bunların birinin dediğini diğeri onaylamayacak aralarında kavga edeceklerdir."

Bu örneklerin ve buna inananların dayandığı iki temel var. Birincisi tek bir otoriteye bağlı olma isteği. İkincisi ise tanrıları insanlar gibi görmeleri. Yani buna inanan veya bunu savunan insanların tanrıları tıpkı insanlar gibi kavga edip, sorun çıkarabilen, (nasıl bir üstün bilinçse artık) öfkelenip küsebilen tanrılar hayal ediyor ki böyle bir şeye olasılık tanımıyor.

Düşünün mesela varsayın ki iki tanrı var. Ve bunların ikisi de geçmişi geleceği görebilen, üstün bilinçleri sayesinde her şeyi bilen varlıklar. Nasıl oluyor da bir insan bunların kavga edeceğini veya anlaşmazlığa düşeceğini düşünebiliyor?

Belki mitolojik öykülerde tanrıların birbiri ile kavga etmelerini okumak insanlarda "demek ki çok olunca kavga ediyorlar" şartlanması doğurmuş da olabilir.

Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili hikayeler

+1 oy
1 cevap 107 okuma
25 Temmuz 2017 Kısa Devre kategorisinde Karga Ağır Vaka (8,330 puan) yazdı
+1 oy
0 cevap 11 okuma
17 Temmuz 2017 Genel Durumlar kategorisinde Karga Ağır Vaka (8,330 puan) yazdı
+1 oy
0 cevap 8 okuma
4 Temmuz 2017 Tarihin Tozu kategorisinde Karga Ağır Vaka (8,330 puan) yazdı
+1 oy
0 cevap 19 okuma
25 Haziran 2017 Kişisel Bakın kategorisinde Rakun Psikolojik Vaka (7,135 puan) yazdı
+1 oy
1 cevap 31 okuma
10 Ağustos 2017 Aşk - İlişkiler Alemi kategorisinde Karga Ağır Vaka (8,330 puan) yazdı
Yetersiz Bakiye; küçük kayıpların, başarısızlık hikayelerinin, ezik olayların kısacası tarihin ortanca çocuklarının sayfası. Tüm bunlara rağmen yıkılmamış, mutlu ve tüm başarısızlıklarını gülerek anlatabilen, tesellisi olan züğürtlerin sayfası. Biliyoruz ki sizin de başınızdan yüzlerce küçük başarısızlık, onlarca büyük başarısızlık ve bir kaç tane de iyice acınası olaylar geçmiştir. Siz de hikayenizi yazın. Beraber gülelim.
yetersiz bakiye
Anti kişisel gelişim sayfası.
...